Skip to main content

Testünk rugalmasságának kulcsa: a nyújtás

Ha sportolunk, magától értetődik, hogy előtte bemelegítünk, utána nyújtunk. De a nyújtás akkor is könnyedebbé, rugalmasabbá teszi testünket, ha „csak” a hétköznapi rutinmozgásokat végezzük.

Miért fontos a nyújtás?

Az már-már evidens, hogy az ülőmunka, az autó mindennapos használata nem tesz jót testünknek. Nyújtás (angol szóval: stretching) nélkül a használat során megrövidült izmaink nem nyerik vissza eredeti állapotukat. A megrövidült izom görcsössé, sérülékennyé válik. Teljesítménye csökken, egyes izmok megrövidült állapota pedig „magával húzza” azokat a csontokat, amelyekhez az izom tapad. Ez olyan kényszertartást eredményezhet, aminek az izom további rövidülése mellett más káros hatásai is lehetnek.

Ezen problémák közül szemmel legjobban láthatóak a különböző tartásproblémák. De a rossz tartás nem csak esztétikai probléma és az sem igaz, hogy „csak” a gerincoszlopnak árt. A rossz tartáshoz idővel a belső szervek is alkalmazkodnak, ami emésztési, szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat. Gondoljunk bele: ha egész nap ülünk, szinte összepréseljük belső szerveinket. Emellett hasizmunk megrövidül, hátsó izmaink folyamatosan megnyúlt állapotban vannak – egyik sem tesz jót izmainknak. A megrövidült izmot nyújtani, míg a tartósan megnyúltat erősíteni szükséges.

Hogyan nyújtsunk?

Nincs olyan izmunk, amit ne lehetne valamilyen technikával nyújtani és a nyújtásban az a fantasztikus, hogy szinte ösztönösen érezzük, melyik mozdulatra van szükségünk. A lényeg, hogy a nyújtó mozdulatokat lassan, a határig kifeszítve és ott megtartva végezzük. Ha így járunk el, az ismételt mozgásokkal mindig egy kicsit tovább tudjuk nyújtani az izmot, míg végül elérjük célunkat. Ha azt érezzük, mintha testünk könnyebbé vált volna, jól dolgoztunk.

Heti egy 20-30 perces alapos nyújtás már minőségi változást hozhat, de ha ülőmunkát végzünk, sokat vezetünk vagy rendszeresen ugyanazon izmainkat terheljük, esetleg bizonyos helyeken emiatt problémát is érzünk, nyújtsunk naponta. Rövid nyújtózásra pedig naponta többször is sort keríthetünk.

A hatékony izomlazításhoz, nyújtáshoz ma már eszközöket is használhatunk. Legelterjedtebb az smr henger, amiből elsőre érdemes a puhábbat választani. De figyeljünk rá, hogy a hengert hajlatokban, csontoknál ne használjuk. A comb, a vádli vagy a karizmok nyújtására azonban tökéletes eszköz. Helyes használata az Első Szegedi Gerincstúdió stretching óráin is elsajátítható, utána otthon, akár TV-nézés közben is alkalmazható.