Skip to main content

Kombinált kezelés

Kiboltosuló vagy kiszakadt porckorong (valójában csak ez utóbbit hívjuk porckorongsérvnek) esetében a kombinált kezelés gyakran jelenti a terápia első lépését. Ha azonban állapotunk lehetővé teszi, akár át is ugorhatjuk azt.

Miből áll a kombinált kezelés?

A porckorongsérv kombinált kezelése egy-egy aktív illetve passzív technikán alapuló részt tartalmaz az egyéni foglalkozás 50 perces keretén belül, kb. fele-fele arányban. Az aktív rész a szokásos egyéni gyógytorna, míg a passzív a csak nagyon kevés helyen elérhető nürnbergi rácsos függesztőn alkalmazott függesztés vagy akasztás.

Mikor van szükség kombinált kezelésre?

Ennek eldöntése minden esetben a gyógytornász mérlegelésén múlik. Ő az, aki el tudja dönteni, indokolt-e a kétféle technika ötvözése. Általánosságban azonban pár körülményt meg lehet határozni. Ilyen az igazoltan kiboltosult vagy kiszakadt porckorong. Kiboltosulás (protrusio discii) esetén a függesztés a kitüremkedés „visszahúzásában” segít. Kiszakadás (hernia discii) esetében a kiszakadt sérv felszívódását gyorsítja. A függesztés során ugyanis a gerincoszlop tehermentesített állapotban van, így képes regenerálódni. A függesztés természetesen önállóan is alkalmazható technika. Kombinált kezelés formájában akkor érdemes élni vele, ha a fent említett igazolt diagnózis fennáll, de az éppen aktuális tünetek alapján nem szükséges a passzív akasztásnál vagy függesztésnél megállnunk. Vagyis a gyógytornász megítélése alapján alkalmasak vagyunk aktív mozgásra, gyakorlatokra is, legyen az nyújtás, mobilizáció vagy akár kevésbé megterhelő, lágyabb erősítő technika. Amiből viszont egy teljes, 50 perces kezelés még túlságosan megerőltető lenne. Kétszer 25 perces bontásban azonban egy csapásra két legyet ütve gyorsabban haladhatunk a kezeléssorozattal.

Porckorongsérv kombinált kezelése a gyakorlatban

A függesztéses nyújtás után 60-90 percen keresztül óvatosan kell mozognunk, pl. kerülnünk kell a csavarodó vagy hirtelen mozdulatokat és nem tanácsos lehajolnunk sem. Kombinált kezelés esetén ezért a foglalkozás első felében alkalmazzuk az aktív, a második felében pedig a passzív technikát. Mivel a porckorong deformációja jellemzően valamilyen izomfeszülést okoz, leggyakrabban nyújtó gyakorlatokkal lehet az akasztást kombinálni. Ezek segítségével az összehúzódott vagy befeszült izmokat megnyújtjuk, ezzel az általuk okozott kényszertartást is oldjuk, amit a függesztés porckorong-pihentető hatása egészít ki. Egyes esetekben az akasztás a nyomás (compressio) alatt lévő ideggyök kiszabadításában is segíthet, akár hirtelen könnyebbséget is okozva.

A kombinált kezelés hatása

A kombinált kezelés elsősorban a terápia kezdeti szakaszában alkalmazható eredményesen, mivel az aktív és a passzív technika együttes alkalmazása az izmok és a porckorong regenerációja által a fájdalom csökkentésében segít. Ez pedig azért fontos, mert a továbbiakban a gerincünket stabilizáló mélyizmok (core izmok) erősítésének feladata áll majd előttünk. Enélkül tüneteink könnyen újra kiújulhatnak, a core tornát azonban akut tünetek és/vagy fájdalom mellett nem kezdhetjük el.