Skip to main content

Rugalmassággal és erővel a derékfájás ellen

Élete során tízből nyolc ember megtapasztalja a hát- vagy derékfájást. Ez a gyakran csak tompa, lassan és alattomosan kialakuló fájdalom megkeserítheti az életünket. Mint mindig, a legjobb gyógymód itt is a megelőzés.

Már a fiatalokat sem kíméli a derékfájás

Életmódunkból (sok ülés, kevés mozgás) adódóan egyre fiatalabb korban jelentkezik a derékfájás. Míg ez korábban főleg a középkorúak és az idősebbek „betegsége” volt, ma egyre több a 25 év alatti, sőt, az akár tinédzser korú panaszos. Ha panaszaink huzamosabb ideig fennállnak, vissza-visszatérnek vagy ha éjszaka, fekvés közben sem enyhül a fájdalom, érdemes szakemberhez fordulunk.

A derékfájás legjobb ellenszere a mozgás. A jól megválasztott rendszeres sporttal már sokat tehetünk a derékfájás kialakulása ellen vagy a fájdalom csökkentése érdekében. A rendszeres, lehetőleg a legtöbb izmot átmozgató testmozgás ugyanis nemcsak az izmainkat tartja karban. Javítja a porckorongok anyagcseréjét, lassítva azok kopását és öregedését. A jól kiválasztott gyakorlatok pedig erősítik a gerincet körülölelő illetve a testünk tartásában fontos szerepet játszó izmokat, erősebbé és egyben rugalmasabbá is téve azokat.

Erősítés, de mit és hogyan?

Csakhogy a ma divatos edzések, mozgásformák egy része nem erre helyezi a hangsúlyt. A fiatalok többsége a látványos izmokat fejleszti, esetleg valamilyen küzdősportot végez. Más sportágak esetében gyakran aszimmetrikus a terhelés vagy egyes izmokat túl-, más izmokat alulhasználunk és közben nem figyelünk a gerincünkre. Bár a derékfájás oka nem mindig a gerincnél keresendő, mégis a megszüntetésének ez lehet az egyik kulcsa. Az izomfejlesztés során végzett gyakorlatok egy része ugyanis (pl. súlyemelés, felülés, evezőpad) a gyakorlat kivitelezése módjának függvényében akár fokozhatja is a derékfájást. Ha a gerincünknek akarunk jót, akkor ne az izomtömeget, hanem az izmok rugalmasságát fejlesszük. Erre a legalkalmasabb sportok a jóga és a pilates. Míg a jóga statikusan, kitartott testhelyzetekben, ún. ászanákban nyújtja és nyújtott állapotban erősíti az izmokat, addig a pilates dinamikusan teszi mindezt, a figyelem középpontjában tartva a gerincet.

A derékfájás kezelésének specialistája, a gyógytornász

A derékfájdalmak 90%-a nem specifikus, nem egy konkrét izom, ízület, porckorong vagy valamely specifikus alapbetegség áll a hátterében. Gyakran több tényező kombinációja vezet derékfájáshoz, ezek kiderítése alapos vizsgálatot és szaktudást igényel. A vizsgálat alapján dönt az orvos vagy gyógytornász arról is, szükség van-e valamilyen képalkotó diagnosztikára (pl. MRI). A fájdalmat akár fizikai és pszichológiai tényezők együttese is okozhatja, így előfordul, hogy a gyógytornász végül pszichológus segítségét javasolja.

A derékfájás világszerte a rokkantság vezető oka. A krónikus derékfájás általános teljesítménycsökkenést, de akár depressziót is okozhat. Egy képzett és a páciensére figyelő gyógytornász egyszerre foglalkozik a fizikai, pszichikai és szociális okok feltárásával és kezelésével. De amire leginkább szükség van, az a páciens együttműködése.

Hétköznapi tippek a derékfájás ellen

Korábbi írásainkban már foglalkoztunk azzal, mit tegyünk és mit ne tegyünk gerincünk védelmében. Derekunk érdekében bízzunk a testünkben, ne féljünk azt használni. Küzdjük le a mozgástól, sérüléstől való félelmet. Figyeljünk rá, hogy eleget és jó minőségben aludjunk. Végezzünk olyan mozgást, ami jól esik. Ne dohányozzunk és ha elkerülni nem tudjuk, tudatos technikákkal kezeljük a stresszt. Vegyünk részt minden olyan munkahelyi, társadalmi, családi programban, ahol jól érezzük magunkat. Végül alakítsuk át munkahelyünk ergonómiai környezetét, ha szükséges – és lehetséges.